Op.Dr. Baki ARSLAN

İletişim Bilgileri:

Sabit Telefon: 03123750011
Adres: Beşikkaya mahallesi 8.cadde 1894.sokak hüseyingazi kültür merkezi arkası no 9,hüseyingazi,ALTINDAĞ/ANKARA.(not,haritaya bakınız)

 

 

Kızlık zarı veya himen, kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan zarımsı bir dokudur. Genellikle 2-3 cm kadar içeride ve 2-3 mm kalınlığındadır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir. 
Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Gebeliğin 7-12. haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ayrılma sonucunda ortada kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur.
Her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınların yarıya yakınında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır. 
Kızlık zarı tüm kadınlarda yaklaşık olarak aynı yerdedir. Küçük dudakların arkasında, vajenin hemen girişinde, tabanı vajen duvarında olan ince bir deri kıvrımıdır. İlk ilişki ile olan ağrı, kanamanın en büyük nedeni, beden ve zihindeki gerginliğin tüm bedenle birlikte vajen kaslarını da kasması, buna bağlı girişin daralması ve hatta kapanmasıdır. Oysa vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıdadır. Vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Bu durumda ilişkide ağrı ve acı olmaz.
Kızlık zarı onarımı, isteğe bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Müdahale süresi 30 dakika civarındadır. Kızlık zarı tamirini yapılan en sağlam şekil olan submukozal geç absorbe olan dikiş materyali ile yapmaktayız,dolayısı ile yırtık olan kısımlar yüzdeyüz garantili şekilde karşılıklı kaynamakta ve aynı zamanda vajen girişide küçüldüğünden revirginizasyon denilen yeniden eski halinizden daha iyi hale gelmektesiniz.Dolayısı ile bununla birlikte vajen daraltma işlemi de yapılmaktadır.Evli ve çocuk doğurmuş olan hastalarımızada aynı hizmeti sunmakta ve yeniden eski haline getirmekteyiz. İşlem sonunda hastalarımız hemen günlük yaşamlarına dönebilmektedir. 1 hafta banyo yapılmaması önerilir. 15 gün kabızlık önlenmeli, havuza girilmemeli, bisiklete binilmemelidir. 15 günün sonunda kontrol muayenesi yapılır. Dikişlerin kendiliğinden erimesi yaklaşık 1,5 ayı bulur. Yapılan işlem garantili olup, müdahale sonrası dönemde de hastalarımızla yakından ilgilenilmekte ve bunun için de ayrı bir ücret talep edilmemektedir.
Bilgi almak için lütfen arayın. 
Telefon: 0312 3750011den kadın doğum bölümünü bağlatınız.