Op.Dr. Baki ARSLAN

İletişim Bilgileri:

Sabit Telefon: 03123750011
Adres: Beşikkaya mahallesi 8.cadde 1894.sokak hüseyingazi kültür merkezi arkası no 9,hüseyingazi,ALTINDAĞ/ANKARA.(not,haritaya bakınız)

 

Hamilelikte rahim içerisindeki henüz kalp atışları başlamadan ceninin tıbbi müdahele ile alınmasıdır. Bunun yanı sıra rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmesi de kürtaj olarak adlandırılır.
İstenmeyen gebelikler (hamilelik) sonlandırılmak istendiğinde kürtajın son adet tarihi itibariyle 10 hafta sınırı vardır. Bu duruma yasal tahliye ya da kürtaj denilmektedir. Yasalar ile ilgili bu işlem sadece kadın doğum uzmanlarının yetkisi altındadır. İşlem hekim ve hasta arasında gizli kalmaktadır.
Gebelik süresince takibi yapılan bebeğin sakatlık ya da kalp ritimlerinin olmadığı kesinleştiği gibi durumlarda terapotik kürtaj(tedavi amaçlı) uygulanır. İşleme geçilmeden önce USG ile gebelik durumunun ve rahim (uterus) dışındaki yerleşim durumu gözlenir. Kürtaj işlemi sırasında Genel anestezi ya da Lokal anestezi uygulanır.
Kişi genel anesteziye alınacak ise işlem öncesi 5 saat kadar oral alımı durdurulur. Genel anestezi İntra Venöz (ıv) yol ile ilaç uygulanarak Anestezi uzmanı tarafından yapılır. İşlem öncesinde Jinekolojik Muayene ve rahim (uterus) yapısı değerlendirilmelidir. Kürtaj işlemi yaklaşık 15 dakika sürmekte olup, vakum yöntemi uygulamaktayız. Genel anestezi ile 30 dakika kadar sonra kişi ev ortamına gönderilebilir. Gerekir ise analjezik (ağrı kesici), antibiyotik, kanamayı azaltmak amaçlı ilaçlar önerilir. Bir hafta sonra kişi kontrol amaçlı tekrar gelmelidir.
İşlem sonrası Genel anestezi etkisi 1 saat kadar sürer. Bu süre içerisinde kişi gözlem altında tutulur. Bir saat kadar sonra hasta kendine gelmesiyle normal aktivitelerine dönmesi beklenir. Ağrı  olmaz, olması durumunda analjeziklere yanıt verir. Çok az derecede bir hemoraji (kanama),menstruasyondan çok daha az vajinal hemoraji olur. Kanama en fazla on gün kadar sürer. Kişi bir ay kadar sonra menstruasyon kanaması geçirir. Kürtaj sonrası vajinal kanama olacağından cinsel ilişkiye ara verilmelidir.